پس از بارش باران ماسک خیس خود را عوض کنید/ ماسک سه لایه ۴ ساعت جواب می‌دهد

در زمانی که باران می بارد اگر از خیس شدن ماسک جلوگیری شود میتوان تا زمان استاندارد که حدود چهار ساعت است، از ماسک استفاده کرد.

خبریجات-سرپوش - عضو هیئت علمی گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، نسبت به استفاده از ماسک های خیس با شروع فصل سرما و بارندگی ها هشدار داد وگفت: در روزهای بارنی از ماسک خیس استفاده نکنید.

 علیرضا فاطمی، درباره نحوه استفاده ماسک در هوای سرد و نمناک، اظهار‌کرد: صرف نظر از علت مرطوب شدن ماسک هر علتی که باعث مرطوب شدن یا خیس شدن ماسک شود تأثیرگذاری ماسک را کاهش می دهد.

او نسبت به استفاده از ماسک های خیس با شروع فصل سرما و بارندگی ها هشدار داد و اظهار‌کرد: در روزهای بارنی از ماسک خیس استفاده نکنید.

فاطمی با اشاره به این که استفاده درست و صحیح از ماسک به عنوان مهم ترین عامل بازدارنده از ابتلا به ویروس کرونا (corona) بسیار ضروری است، گفت: در زمانی که باران می بارد اگر از خیس شدن ماسک جلوگیری شود میتوان تا زمان استاندارد که حدود چهار ساعت است، از ماسک استفاده کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تاکید کرد: در هر شرایطی در صورت مرطوب شدن ماسک، حتی به دلیل صحبت کردن های متمادی باید ماسک را تعویض کنید.

معاون آموزشی بیمارستان شهدای تجریش، با بیان این که استفاده از شال گردن به جای ماسک (در صورت اضطرار) در سرما منعی ندارد، توضیح داد: شال گردن به دلیل بافت سنگینی که دارد می تواند به خوبی از انتقال و یا ورود ویروس پیشگیری کند اما نکته اینجاست که اگر چنانچه ماسک در دسترس نباشد می توان از شال گردن استفاده کرد چرا که ماسک های استاندارد تأثیر بهتری برای پیشگیری از بیماری دارند.

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مشکل و چالش استفاده از شال گردن این است که اگر احیاناً شال گردن به هر دلیلی در حین استفاده مرطوب و یا به ویروس آلوده شود، دور انداخته نمی شود و ممکن است فرد ویروس را حتی با خود به داخل منزل یا محیط کار هم ببرد در حالی که ماسک های یکبار مصرف به راحتی قابل تعویض هستند.

فاطمی تأکید کرد: باید شال گردن حتماً بعد از استفاده و در اولین فرصت به دقت شستشو شده تا ویروس و یا آلودگی احتمالی از سطح ویروس پاک شود.

او در مورد زمان اثرگذاری استفاده از ماسک های معمولی نیز توضیح داد: زمان استفاده از ماسک های سه لایه معمولی حداکثر سه تا چهار ساعت است.

فاطمی یادآور شد: هنگامی که ماسک مرطوب تر شود مدت استفاده از ماسک کوتاه تر نیز خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در باره ماسک های فیلتر دار و یا N۹۵ نیز توضیح داد: این ماسک ها از ماسک های سه لایه ضخیم تر هستند و حداکثر زمان استفاده از این ماسک ها در صورتی که مرطوب نشده باشند هشت ساعت است.

او گفت: هر نوع ماسکی چنانچه از صورت برداشته شد مجدد نباید استفاده شود حتی اگر زمان استفاده از آن کم تر از یک ساعت باشد.

فاطمی با تأکید بر این موضوع که استفاده از ماسک های استاندارد به میزان قابل توجهی میتواند از انتقال ویروس جلوگیری کند، توصیه کرد: اگر چنانچه به کیفیت و استاندارد ماسک شک دارید میتوانید برای تأثیر گذاری بهتر از دو ماسک به صورت همزمان استفاده کنید و یا در غیر اینصورت یک دستمال کاغذی داخل ماسک قرار دهید.

او، ضرورت تهیه ماسک های استاندارد را از مراکز معتبر و داروخانه مورد تأکید قرار داد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اهمیت استفاده عموم مردم را از ماسک یادآور شد و هشدار داد: مهم این است که همه ی مردم از ماسک استفاده کنند در اینصورت است که بیماری به میزان قابل توجهی کنترل می شود. فردی که مبتلا نشده از ماسک استفاده می کند که از بروز بیماری پيش‌گيري کند ولی ۷۰ درصد جلوگیری از سرایت پذیری به این موضوع وابسته است که فرد ناقل از ماسک استفاده کند.

فاطمی اظهار کرد: ماسک فرد سالم ۳۰ درصد از ابتلاء به بیماری پیشگیری می کند بنابراین تأثیر مهم کاهش شیوع بیماری را زمانی شاهد خواهیم بود که همه به صورت عمومی از ماسک استفاده کنند.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top