علاقه مندی موزه ملی تاریخ بلاروس به گسترش همکاری فرهنگی با ایران

 براساس آخرین اخبار واصله، ابراز علاقه مندی موزه ملی تاریخ بلاروس به گسترش همکاری فرهنگی با ایران صورت گرفت.

خبریجات-ابوالقاسم مختاریان، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلاروس در بازدید از موزه ملی تاریخ بلاروس با پاول ساپتکو، رئیس این موزه دیدار کرد و در خصوص همکاری های دوجانبه به بحث و گفت وگو پرداخت.

مختاریان در ابتدای این دیدار، با اشاره به اهمیت موزه تاریخ در کشورهای مختلف، گفت: موزه تاریخ در هر کشوری حافظ هویت ملی آن کشور است و بزرگان هر ملتی ریشه های تاریخی آن ملت را می سازند. در ایران و بلاروس بزرگانی مانند فردوسی و فرانسیس اسکارینا از جمله افرادی هستند که تأثیر آنها در فرهنگ مردم، حتی در روزگار معاصر مشهود است.

وی با بیان اینکه همکاری موزه های ایران و بلاروس، در کنار همکاری های دو جانبه بین کتابخانه ها، سینماها و دیگر مراکز علمی و فرهنگی، از موارد مندرج در موافقت نامه فرهنگی دو کشور است، ادامه داد: به منظور اجرایی کردن موارد مطرح شده در موافقت نامه فرهنگی و با در نظر گرفتن محدودیت های موجود بدلیل شیوع کرونا، می توان از طریق ویدئو کنفرانس جلساتی را ترتیب داد تا در آن مدیران دو موزه بتوانند آشنایی بیشتری با فعالیت و توانایی های یکدیگر پیدا کنند و در مراحل بعد با مذاکرات کارشناسان امر در دو کشور، شرایط برای امضای اسناد همکاری دوجانبه فراهم شود.

رایزن فرهنگی ایران در بلاروس پیشنهاد برگزاری کارگاه های آموزشی به خصوص کارگاه ایران شناسی با حضور استادان ایرانی برای علاقمندان و متخصصان بلاروسی را مطرح کرد.

مختاریان همچنین با توجه به ظرفیتهای موجود، اجرای پروژه هایی مانند نمایش فیلم های مستند و تاریخی و برگزاری نمایشگاه ها در مجموعه موزه ملی تاریخ بلاروس را پیشنهاد داد.

پاول ساپتکو، رئیس موزه ملی تاریخ بلاروس نیز در سخنانی، با تأکید بر توسعه روابط فرهنگی بین ایران و بلاروس گفت: ما برنامه های مشترکی را با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران، بخش فرهنگی این سفارتخانه و خانه دوستی ایرانیان اجرا کرده ایم. امیدواریم گفت وگوی امروز سرآغازی برای همکاری های دوجانبه آینده باشد.

رئیس موزه ملی تاریخ بلاروس افزود: می توان برای ملاقات اول از طریق ویدئوکنفرانس، پیش نویس تفاهمنامه همکاری های دوجانبه ای را از پیش تنظیم کرد و در ملاقات آنلاین، مورد بحث و گفت وگو گذاشت و در آینده به امضا رساند.

وی آمادگی موزه ملی تاریخ بلاروس برای همکاری در حوزه های مختلف از جمله برگزاری نمایشگاه، انجام تحقیقات علمی و حتی تبادل مقالات علمی با ایران را اعلام کرد و اضافه کرد: استادان و محققان ایرانی می توانند مقالات خود را در بلاروس به چاپ برسانند و با موافقت طرف ایرانی برای محققین بلاروسی نیز این امکان فراهم شود.

او همچنین تأکید کرد: در آغاز شیوع ویروس کرونا، موزه ملی تاریخ بلاروس دوران سختی را پشت سر گذاشت ولی در حال حاضر درهای موزه به روی بازدیدکنندگان باز است. موزه در دوران شیوع ویروس به انتشار کتاب، برگزاری گشت های موزه ای به صورت آنلاین و اجرای طرح موزه سه بعدی پرداخت.

ساپتکو افزود: بسیار علاقمندیم تا بتوانیم همکاری های گسترده در زمینه های مختلف فرهنگی با ایران نیز داشته باشیم، زیرا فرهنگ و تاریخ دو کشور ایران و بلاروس از ذخایر فراوانی برای برپایی نمایشگاه برخوردار است.

وی به اختصاص بخش ویژه ای به دوران اسلامی در موزه ملی تاریخ بلاروس اشاره کرد و گفت: این بخش شامل کتاب و هنرهای تجسمی مرتبط با اسلام است. بخش دیگر نیز به ادیان مختلف در بلاروس اختصاص دارد و در آن آثاری از فرهنگ اسلامی، مسیحیت و یهودیت به نمایش درآمده اند.

او افزود: یکی از آثار نفیس موجود در بخش آثار اسلامی، قرآن نفیسی است که از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در زمان سفر وی به مینسک در زمان افتتاح مسجد بزرگ اهل سنت در این شهر به موزه اهدا شده است.

این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top