چندین و چند افسانه عجیب درباره این کوهستان!

کوهستان «تیانزی»،در شمال شهر «ژانگ جی‌یا‌‌جی» در استان هونان جمهوری چین در منطقه‌‌ای با وسعت تقریبی ۹۳ کیلومتر مربع قرار گرفته است.

خبریجات-سرپوش - کوهستان «تیانزی» یکی ازبی‌‌نظیرترین جاذبه‌‌های گردشگری جهان است. مناظر این کوهستان به قدری مسحور کننده است که توجه هر بیننده‌‌ای را به خود جلب می‌‌کند. بیش از دو هزار قله عمودی سر به فلک کشیده همچون مجسمه‌‌های بسیار بزرگ سنگی معروف به محافظان بهشت، سراسر این قسمت از سرزمین وسیع چین را فرا گرفته است. جالب است که مردم جنوب چین، این کوهستان را جادویی می‌‌دانند! آن‌ها معتقدند هیچ اتفاق طبیعی یا مصنوعی نمی‌‌تواند چنین قله‌‌های متراکم و صخره‌‌های نوک‌‌تیزی را در کنار هم قرار دهد بنابراین این کوهستان جادویی است!

قبل از هر چیز درباره کوهستان «تیانزی»، باید بدانید که این منطقه جالب و کمتر معرفی شده در شمال شهر «ژانگ جی‌یا‌‌جی» در استان هونان جمهوری چین در منطقه‌‌ای با وسعت تقریبی ۹۳ کیلومتر مربع قرار گرفته است. این کوهستان در سال ۱۹۹۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و در سال ۲۰۰۴ توسط سازمان ملل به‌‌ عنوان پارک جهانی زمین‌‌شناسی شناخته شد. در ادامه، با این کوهستان و ویژگی‌های جالب و کمتر شنیده شده‌اش آشنا خواهید شد.

چندین و چند افسانه عجیب درباره این کوهستان!

نام‌‌ کوهستان «تیانزی» از یک داستان عامیانه مربوط به یکی از قبیله‌های معروف چین به نام «توجیا» گرفته شده است. مردم این قبیله عموما کشاورز هستند و به زبان محلی سخن می‌گویند. رسم و رسوم و عقاید این قبیله با دیگر قبیله‌های چینی متفاوت است و مخلوطی از چندین فرهنگ است! توجیایی‌‌ها به دلیل علاقه‌مندی به مسائل مرتبط با سحر و جادو، افسانه‌‌ها و داستان‌‌های فراوانی را در فرهنگ عامیانه خود دارند.

بر اساس یکی از این داستان‌‌های افسانه‌ای، «ژیانگ دوکان» رئیس این قبیله در میانه قرن چهاردهم میلادی رهبری شورش کشاورزان علیه امپراتور وقت چین را برعهده گرفته و نام خود را تیانزی به معنای پسر آسمان انتخاب کرده است. در ادامه هم، «ژو ژوان‌‌چانگ» امپراتور وقت چین به ملازمان خود فرمان داده تا لشکری متشکل از ۱۰ هزار سرباز را تجهیز کنند و به مقابله با شورشیان بپردازند. نبرد میان دو طرف به مدت ۴۰ شبانه روز به طول انجامیده که در نهایت با شکست شورشیان همراه شده است.

بنابراین «ژیانگ» در خلیج شنتانگ در مجاورت کوهستان کشته شد و پس از آن، این کوهستان خارق‌‌العاده در جنوب چین به نام کوهستان تیانزی نام‌‌ گرفت. علاوه بر این مورد، کوهستان تیانزی در باور عامیانه مردم سرشار از داستان‌‌ها و افسانه‌‌های شنیدنی است که به چند مورد دیگر از آن‌ها هم اشاره می‌‌کنیم. در افسانه‌ای دیگر و به طور مثال، پس از کشته شدن «ژیانگ دوکان»، زنی که به او عشق می‌‌ورزید، معتقد بود روح او همچنان زنده‌‌ است و در بین ستون‌‌های این کوهستان حرکت می‌‌کند!

این بانوی چینی در میان صخره‌‌های سنگی به دنبال معشوق خود بود و برای نشانه‌‌گذاری از محل عبور خود تمام صخره‌‌های سنگی را با گل‌‌های زیبا تزیین می‌‌کرد. در باور بومیان منطقه، گل‌‌های زیبای روییده در میان شکاف صخره‌‌ها و سنگ‌‌ها توسط او کاشته شده است. این بانوی عاشق پیشه آن قدر در انتظار ژیانگ ماند تا این‌‌که در نهایت خود نیز به صخره‌‌ای سنگی بدل شد!

بر اساس یکی دیگر از این افسانه‌‌ها مجموعه صخره‌‌های شِن بینگ جو ،جوخه‌‌ای از سربازان امپراتور هستند که برای مبارزه با پسر آسمان فراخوانده شده بودند، این سربازان در میانه راه به نفرین کشاورزان مظلوم گرفتار و همگی به سنگ تبدیل شده‌‌اند! همچنین مردم منطقه معتقدند درخت‌‌های کاجی که بر سطح قله‌‌های تیانزی قرار گرفته‌‌اند، به آسمان نگاه می‌‌کنند تا بدرقه کننده ژیانگ داکون، پسر آسمان باشند. طبق باور آن‌ها بسیاری از این درختان پس از کشته شدن او از شدت غم به سنگ تبدیل شدند و از همین رو سطح قلل تیانزی ناهموار و نوک تیز است.

در ۶ دقیقه با ۲۰ دلار از تیانزی بازدید کنید!

بهترین روش برای بازدید از مناظر تیانزی استفاده از تله‌‌کابین است. وسیله‌ای که گردشگران را از میان قله‌‌های مهیج و با ارتفاع کمی از درختان روییده بر سطح ستون‌‌ها عبور می‌‌دهد. طول مسیر عبور این تله‌‌کابین ۲۰۸۴ متر است؛ این مسافت تقریباً دو برابر میانگین ارتفاع قله‌‌های کوهستان است.هزینه استفاده از این تله‌‌کابین در مسیر رفت و برگشت برای گردشگران حدود ۲۰ دلار است و مدت زمان عبور آن دقیقاً ۶ دقیقه و ۴۴ ثانیه است. بالا رفتن از ستون‌‌ها به تنهایی تقریباً غیرممکن است به همین دلیل ۱۰۰ جایگاه برای مشاهده مناظر بی‌‌نظیر این کوهستان در نقاط مختلف آن تعبیه شده است که با کمک کارمندان مستقر در منطقه می‌‌توان از آن‌ها بازدید کرد.

ویژگی های عجیب درخت‌های کاج در تیانزی!

یکی دیگر از ویژگی‌‌های منحصر به فرد تیانزی درخت‌‌های کاج آن است که نوک قله‌‌های آن را فرا گرفته است. اگر به این منطقه از بالا بنگریم، تمام سطح آن را به‌‌رنگ سبز می‌‌بینیم و این‌‌طور به نظر می‌‌رسد که در منطقه‌‌ای با آب ‌‌و هوای حاره‌‌ای(گرمسیری) مواجه هستیم، حال آن‌که هوای خنک منطقه بزرگ ترین علت رویش درختان کاج است. درختان تنومند کاج در شکاف بین صخره‌‌ها و سخت‌‌ترین و صعب‌‌العبورترین مناطق تیانزی روییده‌‌ و جلوه‌‌ای زیبا و رویایی به آن بخشیده‌‌است. جالب است بدانید قله‌‌های تیانزی در سراسر سال تماشایی هستند. در طول زمستان قله‌‌های آن با یخ و برف پوشیده می‌‌شوند و در تابستان علف‌‌های سبز در لابه‌‌لای کاج‌‌ها می‌‌رویند. بهترین زمان سفر به این منطقه بهار و پاییز است.

کوهستانی که طبق تعاریف رایج علم زمین‌‌شناسی کوهستان نیست!

هرچند نام این منطقه به کوهستان «تیانزی» معروف است اما قله‌‌های مرتفع آن، به هیچ وجه کوه نیستند. طبق تعاریف رایج علم زمین‌‌شناسی کوه یک ساختار مخروطی و کله‌‌قندی شکل دارای قله است که نسبت به تپه ارتفاع و شیب بیشتری دارد. حال آن‌که با توجه به ویژگی‌های ظاهری تیانزی پر واضح است که چنین تعریفی درباره آن صدق نمی‌‌کند. بهترین تعریف برای ارتفاعات این منطقه «ستون‌‌های غول پیکر سنگی» است. این ستون‌‌ها طی میلیون‌‌ها سال و بر اثر پدیده فرسایش به‌‌وجود آمده‌‌اند که بلندترین آن‌ها ارتفاعی برابر ۱۲۱۲ متر دارد و شیب آن حدود ۹۰ درجه است. این ارتفاع و اختلاف آن با سطح زمین به قدری زیاد است که در ادبیات عامیانه به عنوان کوه نامیده می شود.

در ضمن و برخلاف کوه‌‌های عادی، تیانزی بر اثر فعالیت‌‌های آتشفشانی و فوران گدازه‌‌ها ایجاد نشده است. از آن جا که پایه ستون‌‌های تیانزی توسط فرسایش آبی ایجاد شده‌‌اند، به نظر می‌‌رسد که این منطقه در زمانی حدود ۳۰۰ میلیون سال پیش، بخشی از یک اقیانوس عظیم بوده است. در نهایت، بالا آمدن پوسته زمین و به عقب رانده شدن اقیانوس موجب به‌‌وجود آمدن صخره‌‌ها و پدیدار شدن تیانزی شده است.

یک نکته جالب دیگر هم این‌که، ستون‌‌های تیانزی متشکل از ماسه سنگ‌‌هاست. این ماسه سنگ‌‌ها در طول هزاران سال در اثر تراکم و فرسایش هوایی ایجاد شده‌‌اند. در حالی که نوک قله این استوانه‌های عظیم از سنگ‌‌های سخت تشکیل شده است، لایه‌‌های درونی آن متشکل از سنگ آهک بوده که به مراتب نرم‌‌ترند. در میان این سنگ آهک‌‌ها غارهای متعدد و زیبا قرار گرفته‌‌است که کمتر فردی شجاعت پیمودن آن‌ها را دارد؛ چراکه این غارها مملو از گودال‌‌های بی‌‌انتها هستند.

پاندورای واقعی فیلم پر فروش آواتار در تیانزی!

تاکنون فیلم «آواتار» را دیده‌‌اید احتمالاً شخصیت‌‌های شبه انسانی آبی رنگ یا پاندورای سیاره باشکوه ناوی‌‌ها را به خاطر می‌‌آورید. پاندورا سیاره پرآبی بود که انسان‌‌ها تلاش می‌‌‌کردند آنوبتانیوم را به عنوان منبع انرژی از آن استخراج کنند. جیمز کامرون، کارگردان نامدار آمریکایی که پیش از آن فیلم پرفروش تایتانیک را در کارنامه خود دارد، برای فیلم آواتار کوه‌‌های سر به فلک کشیده تیانزی در چین را به عنوان لوکیشن برگزید. چشم‌‌اندازهای بخش وولینگویان این کوهستان در تمام کره‌زمین منحصر به فرد است. برای همین کامرون توانست این باور را در ذهن بیننده آواتار بگنجاند که فیلم‌برداری این فیلم در سیاره‌‌ای دیگر انجام گرفته است.

پاندورا یک قمر سیاره‌‌ای در سامانه ستاره‌‌ای آلفا قنطورس بود؛ قمری که سطح آن مملو از کوه‌‌‌های سر به فلک کشیده بود و زندگی پیچیده فرازمینی در آن وجود داشت. از میان تمام کوه‌‌های تیانزی یکی از آن‌ها بیشترین نقش را در فیلم‌‌برداری آواتار بر عهده داشت. این قله که پیش از پخش فیلم ستون جنوبی آسمان نام داشت، با اکران آن به قله «هاله لویا» تغییر نام داد. کوهستان تیانزی تا پیش از پخش فیلم آواتار برای بازدیدکنندگان غیر چینی مکانی کاملاً ناشناخته بود، این نام‌‌گذاری به منظور جذب بازدیدکنندگان بیشتر صورت گرفت و امروزه سالانه بیش از ۳۰ میلیون گردشگر از سراسر نقاط دنیا برای مشاهده آن به چین سفر می‌‌کنند.

جالب است بدانید با استقبال گسترده مردم چین از فیلم آواتار پخش آن در سینماهای این کشور ممنوع شد. علت این ممنوعیت فروش بسیار بالای آن و ضربه خوردن به سینمای داخلی چین اعلام شد. پس از اعتراض به این توقف، تنها پخش نسخه سه بعدی آن قانونی اعلام شد که با توجه به محدود بودن سینماها با امکان پخش سه بعدی، فروش این فیلم به میزان قابل توجهی کاهش یافت. هرچند در کشور چین مانند کشور خودمان قانون کپی‌‌رایت محترم شمرده نمی‌‌شود و تنها در چند هفته میلیون‌‌ها نفر این فیلم را به‌‌طور غیرقانونی تماشا کردند.

آخرین تغییر در 16 فروردين 1399 ساعت: 10:19 ب ظ
این مقاله را به اشتراک بگذارید

لینک خبر:ارسال نظر

فیلدهای اجباری را تکمیل نمایید

درباره ما

درباه ما

تبلیغات

اشتراک در خبرنامه

Top